Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach
Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji organizują WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY I PRACY. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie Ojczyzny. Targi odbędą się w Olsztynie oraz w 15 miastach w Polsce, 17-18 marca 2023 r. (piątek – sobota) w godz. 9.00-18.00. Zainteresują wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu i zobaczyć na żywo profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego.
Pełna treść komunikatu
Rywalizacja zakończyła się następująco:
I miejsce: Zespół Szkół Ponadpodstawowych w RydułtowachII miejsce: ZDZ - Zespół Szkół w RybnikuIII miejsce: Niepubliczne Technikum w Andrychowie ZDZ w Katowicach
Organizatorami był WCR Rybnik i ZDZ - Zespół Szkół w Rybniku.
W ramach akcji "Szkoła Pamięta 2022", uczniowie klasy 4 Td odwiedzili lokalne miejsce pamięci (pomnik Pamięci Powstańców Śląskich Ziemi Rydułtowskiej), zapalili znicz oraz przypomnieli związaną z tym miejscem historię.
W związku z ostatnią decyzją MON o utworzeniu w naszej szkole oddziału przygotowania wojskowego w roku szkolnym 2022/2023 informujemy, że rekrutacja do tego oddziału (klasa 1Ta/2 w naborze elektronicznym) będzie obejmowała różnież obowiązkowy test sprawności fizycznej.
Wniosek kandydata musi być złożony do 30.05.2022, do godziny 15.00.
Testy próby sprawności fizycznej kandydatów do klasy mundurowej
Oddziału Przygotowania Wojskowego
13 czerwca 2022r. godz.15.00
1. Test sprawności fizycznej przeprowadza się w sali gimnastycznej.
2. Test sprawności fizycznej kandydat wykonuje w stroju i obuwiu sportowym, niedopuszczalne jest noszenie podczas testu biżuterii lub innych przedmiotów o ostrych krawędziach mogących spowodować uszkodzenie ciała kandydata.
3. Rozpoczęcie testu sprawności fizycznej poprzedza rozgrzewka.
Ostatnie tygodnie roku szkolnego na długo pozostaną w pamięci logistyków z Technikum w Rydułtowach, którzy mieli możliwość odbyć dwutygodniowe praktyki zawodowe w firmach w Dublinie.
Czytaj cały artykuł...
W dniach 25 – 29 maja nasi logistycy szlifowali swojej wojskowe umiejętności na obozie w Jednostce Wojskowej 4115 Gliwice. Obóz zorganizowany był w ramach Pilotażowego Projektu Ministerstwa Obrony Narodowej. Dla uczniów 3Ta zaliczenie tego wyjazdu to element obowiązkowy programu. Od pierwszego dnia żołnierze z desantu pokazali jak wygląda prawdziwe żołnierskie życie. Łatwo nie było jednak dla naszych uczniów to niesamowita możliwość poznania i doświadczenia tego czego doświadcza każdy nowo przybyły elew za murami jednostki wojskowej. Kadeci przez 5 dni szlifowali umiejętności m.in.: z taktyki, bronioznastwa, inżynierii pola walki czy pierwszej pomocy. Jednak i tak najważniejsze doświadczenia to możliwość rozmowy z instruktorami – zawodowymi żołnierzami, poznanie zasad panujących na kompanii czy skosztowanie przysmaków z żołnierskiej stołówki.
Miło nam poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do kontyuacji programu "Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe" Ministerstwa Obrony Narodowej.
Zgodnie z założeniami programu szkoły uczestniczące w programie otrzymują od Ministerstwa Obrony Narodowej wsparcie pozafinansowe w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego (Wojskowe Dni Szkoleniowe raz w miesiącu) oraz finansowe w postaci dotacji celowej na zakup sprzętu i wyposażenia indywidualnego niezbędnego do realizacji programu Edukacja Wojskowa. Absolwenci szkół-ochotnicy z obu edycji programu, po jego ukończeniu mają być objęci kilkutygodniowym szkoleniem wojskowym w ramach skróconej służby przygotowawczej lub powołani na krótkotrwałe ćwiczenie wojskowe zakończone przysięgą wojskową i zasilić rezerwy osobowe SZ RP. Dla młodzieży resort zapewni również ułatwienia w zakresie aplikowania do wojskowej służby zawodowej lub kandydackiej.
W ośrodku Leśna Polana odbył się kolejny już obóz, w ramach projektu Polsko – Czeskiego. Uczestniczyli w nim nasi uczniowie 1 i 2 klasy o profilu wojskowym. 36 uczestników z Polski i Czech wzięło udział w zajęciach strzeleckich, samoobronie, nurkowaniu, udzielaniu pierwszej pomocy. Wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności taktyczne w meczu paintball. Mogli przetestować wytrzymałość swoich rąk i odporność na lęk wysokości na ściance wspinaczkowej. Były gry i zabawy, wycieczki i dużo uśmiechu.
Jerzy Sądel
Kalejdoskop zawodów - nowoczesne trendy w polsko - czeskim szkolnictwie zawodowym”
Regulamin rekrutacji uczestników biorących udział w obozie militarnym
Fromularz zgłoszeniowy
Nasi logistycy na zajęciach wojskowych nie tylko uczą się teorii siedząc w szkolnej ławce. Większość zajęć to ćwiczenia praktyczne takie jak musztra, bronioznastwo, topografia czy przeciwchemia. Ostatnie zajęci dla klasy 1Ta to nauka inżynierii pola walki oraz wykonanie okopu do postawy strzeleckiej leżącej. Sami zobaczcie jak wspaniale spisali się nasi kadeci! Klaudia Szombara
8 marca nasi kadeci udali się do Świętochłowic na "Spotkanie pokoleń" zorganizowane w Muzeum Powstań Śląskich przez 13 Śląską Brygadę Obony Terytorialnej. Prócz zwiedzania muzeum uczniowie mieli możliwość rozmowy z wnukiem Konstantego Wolnego - pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego. To już kolejne spotkanie i okazja do rozmowy z żołnierzami OT, tym razem kadeci poznali również dowódce brygady płk. Tomasza Białasa.
Pilotażowy program MON dla klas mundurowych, który realizujemy od początku roku szkolnego daje naszym logistykom wiele nowych możliwości! Co miesiąc zajęcia odbywają się w JW 4115 Gliwice, gdzie kadeci poznają i doskonalą różne umiejętności wojskowe. Musztra, taktyka, samoobrona, łączność, SERE, przeciwchemia to tylko część zagadnień, które są realizowane na zajęciach w jednostce wojskowej. Dodatkowo przyznane dotacje z MON pozwoliły na zakup sporej ilości sprzętu wojskowego, który pozwala na prowadzenie praktycznych zajęć w naszej szkole. Poniżej kilka zdjęć z wyjazdów do 6 Batalionu Powietrznodesantowego.
5 lutego br. w naszej szkole zawitali przedstawiciele 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz oficerowie wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku. Zaproszeni goście zaprezentowali wiele istotnych informacji o służbie w najnowszym - piątym rodzaju sił zbrojnych, jakim są Wojska Obrony Terytorialnej. Dodatkowo oficerowie z WKU przypomnieli najważniejsze kwestie dotyczące kwalifikacji wojskowej, która w naszym regionie już się rozpoczęła. Logistycy z ciekawością wysłuchali wykładu oraz wielu wśród nich wyraziło zainteresowanie służbą w OT.
Strona 1 z 3
Dyrektor szkoły
Wicedyrektor
Kierownik szkolenia praktycznego
Przewodnicząca:Wanessa Wieczorek
Zastępca:Jakub Rymer
Członkowie:Kamila PietroniecTomasz Mika
Stowarzyszenie Obywatelska 30
Jesteśmy grupą przyjaciół szkoły. Stowarzyszenie zrzesza uczniów, ich rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły.
Czytaj więcej