Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach
18 października w naszej szkole w ramach projektu „Razem w sepii i kolorze” odbyły się pierwsze warsztaty z fotografii - „Najważniejszy jest pomysł”.
Zajęcia były prowadzone przez znanych fotografików, wykładowców Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie panią Karolinę Fojcik-Pustelnik oraz przez pana Jerzego Pustelnika.Wzięli w nich udział uczniowie klasy I Tb (fototechnicy) oraz młodzież z Havirova.
W czasie spotkania poznaliśmy tajemnice fotografii, dowiedzieliśmy o tym jak powstała fotografia i co to jest camera obscura i jak działa. Zobaczyliśmy też różne typy aparatów fotograficznych, światłomierzy, wymiennych obiektywów. Poznaliśmy różne triki i ważne elementy, które składają się na dobre zdjęcie. Wspaniałym pomysłem wykładowców był test na 3 zdjęcia o tematach: ''Człowiek'', ''Niebo'' oraz ''Drzewo''. Wszyscy uczniowie bardzo ochoczo zabrali swoje aparaty i pobiegli szukać inspiracji. Mieliśmy na to tylko pół godziny i mogliśmy przedstawić tylko po jednym, wybranym przez nas zdjęciu z każdego tematu. Najtrudniejszy z tego okazał się WYBÓR. Następnie wybrane zdjęcia prezentowaliśmy na dużym ekranie i zostały one poddane omówieniu, profesjonalnej ocenie przez pana Jerzego oraz panią Karolinę. Atmosfera całych warsztatów była wspaniała i radosna. Ciekawe opisy i przykłady wykładowców zainspirowały nas do działań. Wykłady zakończyły się sympatycznie i wesoło.
Czekamy z wielka niecierpliwością na kolejne warsztaty i myślę, że koledzy z Havirova podzielają mój pogląd.
Patrycja Błaszak kl. ITb
We wtorek 15 października uczniowie klasy I Tb (fototechnicy) wzięli udział w wycieczce do Laboratorium Fotograficznego "CEWE Color" w Kędzierzynie - Koźlu.
Zwiedzanie rozpoczęło się od wspólnego zdjęcia przed siedzibą firmy.Do dyspozycji uczniów byli: szef produkcji, pan Roland Cedzich oraz pan Rajmund specjalista w dziedzinie chemii.
Młodzież odwiedziła sekcję PRO, czyli maszyn DIGILAB AGFA do zleceń profesjonalnych dużego formatu.
W trakcie zwiedzania mieli możliwość podglądania pracy ludzi na stanowiskach działu przyjmowania zleceń oraz obejrzenia z bliska działu foto - atrakcji, czyli produkcji kubków i innych gadżetów z nadrukami zdjęć.
Przyglądali się także procesowi wywoływania dużych ilości błon negatywowych w maszynie do produkcji masowej.
W trakcie wizyty zostały omówione działania i zastosowanie serwerowni do obróbki ok. 1 000 000 zdjęć dziennie, przebieg produkcji albumów, kalendarzy i fotoksiążek oraz druku laserowego i offsetowego wraz ze składem i sklejaniem.
Największe wrażenie na odwiedzających zrobiły maszyny wielkogabarytowe, gdzie na ogromnych rolkach wywołuje się i tnie tysiące zdjęć na godzinę.
Ostatnim miejscem zwiedzania było laboratorium chemiczne, gdzie maszyny i komputer podłączone do tanków z chemią dawkują odpowiednie ilości związków wywołujących, przerywających, wybielaczy i utrwalaczy.
Na zakończenie nasi fototechnicy otrzymali pamiątkę - wyduk zdjęcia grupowego zrobionego na początku wycieczki.
Serdecznie zapraszamy na Balans Foto Festiwal 2013,
Szczegóły znajdziecie tutaj http://www.naszwodzislaw.com/site/art/13/0/5507.html
Wspaniałą wiadomość otrzymaliśmy z sekretariatu Euroregionu Silesia. Nasz projekt "Razem w sepii i kolorze" zyskał akceptację Komitetu Sterującego.
Na stworzenie pracowni fotograficznej, wyjazdy do Czech, organizację warsztatów, szkoleń, konkursów i wystaw przeznaczymy aż 10914,51 EURO !
Zakupimy aparaty fotograficzne, lampy błyskowe, światłomierze, lampy studyjne, softboxy, elektryczny system zawieszania teł, namioty bezcieniowe, statywy fotograficzne, wyzwalacze podczerwieni, lampy i zegary ciemniowe, a także sporo materiałów potrzebnych w ciemni fotograficznej.
" Razem w sepii i kolorze" to nasz nowy polsko - czeski projekt, powstający z myślą o miłośnikach fotografowania, którego uczestnikami będą przede wszystkim uczniowie tworzonej w nowym roku szkolnym klasy w zawodzie fototechnik .
Głównym celem projektu będzie nawiązanie znajomości pomiędzy uczniami naszej szkoły, a ich rówieśnikami z czeskiej Střední škola Havířov Prostřední Suchá.
Łączyć ich będzie wspólne zamiłowanie do fotografowania.
Zorganizujemy wystawy i konkursy.
Trwają właśnie rozmowy w sprawie nawiązania współpracy z popularnym portalem internetowym zamieszczającym informacje lokalne.
W ramach współpracy nasi fototechnicy będą mogli prezentować - przygotowane pod okiem nauczycieli i dziennikarzy portalu - swoje fotorelacje, wzbogacając nową wrześniową odłonę serwisu. Taka forma współpracy z nowoczesnymi mediami stanowi doskonałą okazję, by poznawać specyfikę tej zawodowej branży.
Od września 2013r. zapraszamy uczniów klas pierwszych na dodatkowe lekcje tworzenia stron www.
W programie między innymi:
- projektowanie strony od podstaw - język HTML 5,
- instalacja i obsługa serwisu Joomla 2.5,
- podstawy języka Java Script,
- style na stronach www,
- tworzenie własnej witryny internetowej.
Lekcje przeznaczone będą głównie dla fototechników, jednak jeżeli organizacja zajęć pozwoli - zapraszamy wszystkich chętnych.
Czytaj więcej
Nasza strona używa plików cookies, aby zapewnić jej prawidłowe działanie oraz w celach statystycznych. Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.